Home BiH SPREMAN ZAKON O PLINU: Vlada FBiH želi sigurnost u snabdjevanju

SPREMAN ZAKON O PLINU: Vlada FBiH želi sigurnost u snabdjevanju

16
0

Novi zakon o plinu u FBiH: Mehanizmi za sigurnost opskrbe i kontrolu cijena u kriznim situacijama

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uputila je u parlamentarnu proceduru nacrt Zakona o plinu, koji je najavljen kao jedna od točaka dnevnog reda sjednice Zastupničkog doma zakazane za 28. travnja.

Prema obrazloženju Vlade, glavni cilj ovog zakonskog prijedloga je jačanje sigurnosti opskrbe prirodnim plinom, s posebnim naglaskom na uvođenje kontrolnih mehanizama u slučaju tržišnih poremećaja, uključujući i mogućnost kontrole cijena.

U tekstu nacrta predviđeno je da će resorno ministarstvo i Regulatorna komisija za energiju imati obvezu kontinuiranog nadzora nad subjektima u plinskom sektoru. Osim toga, zakon omogućava Vladi Federacije da proglasi stanje ugrožene sigurnosti opskrbe u slučaju ozbiljnih poremećaja, poput prekida isporuke, naglog porasta cijena ili drugih vanrednih okolnosti.

U takvim situacijama, Vlada će imati ovlasti da donese plan upravljanja krizom, koji uključuje opis vanrednih stanja, definiranje obveza energetskih subjekata, listu hitnih mjera i aktivnosti za ublažavanje posljedica prekida opskrbe – osobito na sustave daljinskog grijanja i objekte za proizvodnju električne energije.

Poseban naglasak stavljen je na transparentnost – zakon propisuje da sve odluke o proglašenju stanja ugrožene opskrbe i uvođenju posebnih mjera moraju biti javno objavljene putem medija.

U slučaju ekstremnog rasta cijena, Vlada može uvesti privremene mjere kontrole cijena kako bi zaštitila krajnje potrošače. Međutim, takve mjere moraju biti proporcionalne i vremenski ograničene na trajanje stvarne prijetnje sigurnosti opskrbe. Uz to, zakon predviđa da se eventualna šteta nastala provedbom ovih mjera energetskim subjektima nadoknađuje iz jasno definiranih izvora.

Iako se zakon trenutno nalazi u fazi nacrta, moguće je da Parlament FBiH organizira javnu raspravu prije njegovog konačnog usvajanja. Kao i svi drugi zakoni na razini Federacije, i ovaj mora biti usvojen u istovjetnom tekstu u oba doma Parlamenta FBiH kako bi mogao stupiti na snagu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here